İLETİŞİM DEMO TALEBİ

Elegance Optik

Elegance Optik Shop Yönetim Kurulu Başkanı, Kazım Ağca:

“Nebim’in entegre yazılımları sayesinde verimliliğimizi artırdık.”

25 yılı aşkın süredir optik sektöründe ithalat, üretici ve dağıtıcı olarak hizmet veren şirketlerin yatırımlarıyla ve sektöründe köklü optisyenlik müesseselerin katılımıyla bir araya gelen, ilk mağazasını 2010 Şubat ayında açan ve kısa sürede açılan 29 ildeki 70 mağazası ile Türkiye’nin en büyük optik perakende zinciri olan Elegance Optik Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Ağca, Nebim ve Elegance Optik Shops’un yolları ne zaman ve nasıl kesişt, bu geçiş ve adaptasyon sürecinde neler yaşandığını bizlerle paylaştı.

Elegance Optik tarihçesini bizlere tanıtabilir misiniz?

Elegance Optik Shops, optik ve perakende sektöründe yaşanan değişimlere paralel olarak 2008 yılında oluşturulmaya başlanmış bir projedir. 25 yılı aşkın süredir optik sektöründe ithalat, üretici ve dağıtıcı olarak hizmet veren şirketlerin yatırımlarıyla ve sektöründe köklü optisyenlik müesseselerin katılımıyla bir araya gelen Elegance Optik Shops ilk mağazasını 2010 Şubat ayında açmıştır. Kısa sürede açılan 29 ildeki 70 mağazası ile Türkiye’nin en büyük optik perakende zinciri olmuştur. Bu kısa süre içinde projeye katılan mağazaların kurumsal dönüşümleri gerçekleştirilmiş, bütün mağaza personel ve mağaza sahipleri eğitim programlarına dahil edilmiştir. Üye mağazalarından aldığı güçle başta tedarik olmak üzere reklam ve CRM faaliyetleri ile beraber hızla büyümeye başlamıştır. Elegance Optik Shops olan mağazalarda kısa sürede çok önemli cirosal artışlar gözlenmiştir.

Nebim ve Elegance Optik Shops’un yolları ne zaman ve nasıl kesişti? Bu geçiş ve adaptasyon sürecinden bahsedebilir misiniz?

Bizim Nebim ile yollarımızın kesişmesi 2006 yılına dayanmaktadır. Nebim ailesi içinde optik sektörüne odaklanmış olan Nebim Gold  Çözüm Ortağı Verimsoft  Yazılım’ın Genel Müdürü Serhat Duras ile optik fuarında tanışmamızla başlamıştır. Optik sektöründe yazılım kullanımının önemi, barkodlu çalışma sistemleri gibi pek çok konuda bizlere birikimlerini aktaran Duras sayesinde Nebim ile işbirliğimiz grubumuzda yer alan Opak Cam ve Elengance Optik Shop olarak başladı.

Satış gerçekleştirdiğimiz optisyenlik müesseseleri ile organize ettiğimiz bayi toplantılarında da bizi yalnız bırakmayan ve deneyimlerini bizlerle paylaşan Nebim ekibinin yakın çalışma sistemi bizleri etkiledi. Firmamızda uyguladığımız yazılımlara personel ve departmanlarımız Nebim Çözüm Ortağı Verimsoft ekibinin çözüm odaklı yaklaşımı sayesinde hızla konsantre olabildiler ve benimsediler.

Nebim’i tercih ederken belirlediğiniz hedefler nelerdi?

Her şeyden önce bağımsız optisyenlik müesseselerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir mağaza zinciri olmamızın yaratacağı zorlukların en başından beri farkında olarak kolay uygulanabilir ve çok mağazalı yapılarda problemsiz çalışan bir sistem olması bizim için çok önemliydi. Hızla büyüme hedefimize bağlı olarak etkili bir altyapı kurulması ve bunun hızla desteklenmesi bir başka bir hedefimizdi. Online yapıyı oluşturmak, bütün mağazalardaki stokların barkodlanması diğer önemli hedeflerdi. Çok fazla mağaza hedefine uygun olarak merkez mağaza transferleri, raporlama, sayım konularında bize destek sağlaması gerekiyordu.

Bünyemizde uygulamak istediğimiz tüm bu entegre çözümleri düşündüğümüzde ve sektörel deneyimini de göz önünde bulundurduğumuzda Nebim ile çalışmak kaçınılmazdı. Geldiğimiz noktada hedeflerimize sırayla ulaştığımızı ve iş süreçlerimizi daha sağlıklı yönetebildiğimizi söyleyebiliriz.

Nebim’in en etkin hangi uygulamasını kullanmaktasınız? Faydalarından bahsedebilir misiniz?

Özellikle stok yönetimi ve perakende satış yönetimini etkin bir şekilde uyguluyoruz. Tabi ki buradan gelen verileri analiz ettiğimiz birçok stratejik kararı alabildiğimiz ve CRM uygulamalarını hızlıca gerçekleştirip sonuç aldığımız Nebim iş zekası çözümü Halojen’ i de unutmamak gerekir. Nebim stok yönetiminde bütün mağazaların online olarak çalışmasının getirdiği yönetim kolaylıkları arasında; efektif ürün sorgulama ekranları, merkez ve mağazalar arası kontrollü transfer ve ürün kabulleri gibi pek çok verim arıttırıcı uygulama sayabiliriz.

Perakende satış bölümünde ise; pratik olarak gerçekleştirdiğimiz gözlük reçete takipleri,  müşteri memnuniyetini artıran CRM uygulamaları, istediğimiz detayda satış analizlerinden bahsedebiliriz. Bunlara ek olarak sık kullandığımız ve fark edilir derecede verimimizi artıran satıcı performans takip analizlerini de etkin fonksiyonlar arasında sıralayabiliriz.

Bünyemizde etkin olarak kullandığımız Nebim iş zekası uygulaması Halojen ile ise mağazalarımızın satış analizlerini çok boyutlu ve performansa dayalı olarak inceleyerek, önemli ve sağlıklı verilere ulaşabiliyoruz. Bu uygulama sayesinde hızla tespit ettiğimiz konular karar verebilmemizde direk etken oluyor. Mağazalarımızın bir önceki yıl ve bu yıl verileri, kategori analizleri oldukça işimizi çözen etmenlerdir.

Elegance optik markasının gelecek planlarından ve Nebim ile ilgili gelecek planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Elegance Optik 2011 yılı sonuna kadar 100 mağazaya ulaşacaktır. Başlangıç hedeflerine uygun olarak 2012 yılı itibari ile ilki Gürcistan da olmak    üzere yurt dışı mağazalarını açmaya başlayacaktır. 3 yılsonunda ise kadar sadece Türkiye’de 300 mağaza hedefi olan Elegance Optik Shop aynı zamanda yurt dışı mağazaları ile birlikte büyümesini devam ettirmeyi hedeflemektedir. Özellikle AVM mağazaları konusunda yatırım planlarının devreye alınması ile beraber bu mağaza sayıları ile dünyada en büyük 10 optik mağaza zincirinden biri olmayı hedeflemektedir. 3 yıl planlanmış bir eğitim programı olan Elegance Optik Shops bütün çalışanlarını dünya standardın da belirlenen seviyeye çıkarmaya çalışacaktır. Tüm yönetimini kurumsal bir çatı altında toplayan Elegance Optik Shops merkez yönetimi çok az sayıda personel ile gerçekleştirilen başta eğitim olmak üzere bilişim teknolojileri, perakende yönetimi, kurumsallaşma, pazarlama ,reklam ve PR konularında tecrübeli  şirketlerden outsourcing  hizmetleri alarak büyüyecek v e Türkiye’nin en bilinir optik mağazalar zinciri olacaktır.

Bu büyüme hedeflerine paralel olarak da yazılım alt yapısını en sağlıklı şekilde geliştiriyor ve uzun vadeli, sürekliliği olan bir ilişkinin temellerini Nebim ile atıyoruz. Nebim’in perakende sektöründe ki lider konumu ve bilgi birikimi yadsınamaz. Bu bilgi birikimi ve deneyimini optik sektörüne özel geliştirdiği uygulamalarda da hissediyoruz, önümüzdeki dönemlerde de Nebim tarafından sektörümüze özel uygulamalar beklemekteyiz.

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email