İLETİŞİM DEMO TALEBİ

Merinos

Ergun Özcan, Merinos Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi:

Merinos Mağazaları ve Bayileri Nebim ile Tek Merkezden Yönetiliyor

Merinos’un tarihçesinden bahseder misiniz?

Üretim faaliyetlerine 1970 yılında Gaziantep’te Mehmet Erdemoğlu ve ailesi tarafından sadece iki kilim tezgâhı ile başlayan Merinos, 1983 yılına kadar kilim üretimine devam etmiş, aynı yıldan itibaren halı üretimine geçmiştir.1990’lara gelindiğinde dev bir markanın temelleri atılmıştır. Her geçen gün katlanarak büyüyen Merinos,1992 yılında kendi ipliğini üretmeye başlayarak iç pazarda büyümeye başlamıştır.

Merinos bugün makine halı sektöründe Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine ve en modern teknolojisine sahip dev bir kuruluştur.

Merinos, iki kilim tezgâhı ile başladığı iş hayatına 70 adedi aşkın elektronik jakarlı tezgâhla ayda 1.800.000 m2’nin üzerinde halı üreterek devam etmektedir.

Dünyada 47 ülkeye ihracat gerçekleştiren Merinos, tek başına yaptığı ihracatla sektörde son yedi yılın ihracat lideri olmayı başarmıştır. 2009 yılı Haziran ayında Rusya’nın Rostov kendinde yatırımı tamamlanan halı fabrikası da üretime başlamıştır.60.000.000 USD yatırımla kurulan, yeni bilgisayarlı tezgahlarla üretilen ürünler ve yerinde üretimin sağladığı rekabet avantajları sayesinde Merinos; Doğu Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde yapacağı pazarlama ve satış faaliyetleri ile pazar payını artırmayı hedeflemektedir.

Merinos Gaziantep’teki entegre üretim tesislerinde ürettiği tonlarca iplik ve milyonlarca metrekare halıyla bugün dünyanın en büyük üç halı üreticisinin arasında yer almaktadır.

Mobilya yatırımlarına 2004 yılında İzmir Torbalı’da başlayan Merinos,2010 yılında 700.000m2 açık 160.000m2 kapalı alan üzerinde dünyanın en son teknolojisi ile kurulmuş entegre tesislerinde üretimine devam etmektedir.

Merinos isabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile her gün daha çok güçlenmektedir.

Nebim işbirliği ile vardığınız çözümü kısaca anlatabilir misiniz?

Merinos olarak mağazacılığa geçmeye karar verdiğimizde, perakende sektöründeki diğer lider firmaların tavsiyeleri üzerine, Nebim’den yardım almaya karar verdik. Öncelikli olarak Merinos, Padişah ve Dinarsu bölge bayilerimiz Nebim sistemine geçtiler, ardından Merinos showroomlarda da gerekli teknik hazırlıklarının bitmesi ile birlikte mağazalar ve perakende noktalarında da Nebim kullanılmaya başlandı.

Perakendeciliğe geçişimiz ile birlikte bilgi işlem anlayışımız önemli oranda bir değişime uğradı. Nebim’le gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile hem üretici kimliğimiz açısından gelen ihtiyaçlarına cevap verebilecek, hem de perakendeci kimliğinin ufkunu açabilecek bir entegrasyona geçmiş olduk.

Nebim ile bayilerin stoklarından, tüketici taleplerinin yoğunlaştığı ürünlere kadar, her türlü hareketi günlük olarak takip edilebiliyoruz. Ciroları online platformda anlık olarak izleyebiliyor ve birçok analizi ekranlarımız da anlık olarak ölçebiliyoruz. Yalnızca bu kadar da değil, taksitli satış ve takipleri, finans, muhasebe ve bakiye yönetiminde de Nebim’in uygulamalarından faydalanıyoruz.

Nebim’i bünyenizde hangi aşamalarda kullanıyorsunuz?

Nebim’in Finans ve Muhasebe, Stok ve Sipariş Yönetimi, Mağazacılık, Depo Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve İş Zekası çözümlerini kullanmaktayız.

Merinos olarak genel pazarlama faaliyetimiz, fabrikalarımızda üretilen ürünlerin pazarlama şirketleri aracılığıyla ana bayilere ulaştırılması ve bu noktaların perakendeci bayilere sevkiyatlarının takip edilmesi şeklindedir. Nebim’in online sipariş alma çözümü sayesinde fabrikalardan ana bayilere sevk irsaliyesi ile direk gönderilen ürünlerimizin, fabrikalardan pazarlama şirketlerine alımına kadar tüm süreçte otomatik olarak gerçekleşir. Tüm bu işlemler gerçekleşirken, ana bayi ürünü yolda iken sevk bilgisini alır ve onay işlemi kolaylıkla gerçekleşir.

Ana bayii ve alt bayisi sipariş ve sevk işlemleri de Nebim online programı ile gerçekleşmektedir. Her ana bayi depo ve kendisine bağlı perakendeci bayi yönetimini gerçekleştirirken biz Nebim sayesinde tüm ana bayileri tek bir uygulama altında izleyebilmekteyiz. Ana bayiler özellikle alınan sipariş, fabrikalara verilen siparişler ve depo envanter bilgilerini aynı ekranda raporlayarak sipariş ve stok kontrollerini daha sağlıklı olarak sağlamaktadırlar.

Nebim’i kullanan alt bayilerimiz Depo Yönetimi uygulamasını kullanarak bağlı olduğu ana bayisinin deposunu görebilmekte ve aynı ekranda sipariş verebilmektedir. Bu uygulama sayesinde sipariş sevk durumlarını da detaylı raporlayarak ana bayi ile ilgili tüm işlemleri kolaylıkla takip edebilmektedir.

Nebim Halojen İş Zekası ile vardığınız çözümden bahseder misiniz?

Nebim tarafından geliştirilen bir başka verim artırıcı uygulama olan Halojen İş zekası uygulaması ile her bir ana bayi kendisine ait işlemleri raporlayabilmektedir.

Nebim’in iş zekası uygulaması ile daha sağlıklı verilere daha hızlı ulaşabiliyoruz. Ve merkez ofis olarak Nebim kullanan tüm ana bayi ve perakende noktalarının satışlarını tek bir noktadan takip edebiliyoruz.

Kısacası bu uygulama ile var olan iş performansımızı anlayabiliyor ve bilgiye dayalı kararlar alabiliyoruz. Daha sağlıklı ve hızla aldığımız bu kararlar doğrultusunda hedeflerimizi daha net belirleyebiliyor ve bu doğrultuda ilerliyoruz.

Nebim’in Merinos’a sağladığı faydalardan bahseder misiz?

Bilgi teknolojileri konusunda yeniliklere açık olan firmamız Nebim ile vardığı çözüm sayesinde pazarlama şirketleri, ana bayiler ve perakendeci bayilerini online olarak tek bir yazılım altında yönetebiliyor ve iş süreçlerini takip edebiliyor.

Merinos olarak Nebim ile birilikte tüm stok ve sipariş takipleri, satış analizleri, cari hesap takipleri, perakende işlemleri ve analizleri gibi pek çok işlemi daha sağlıklı ve verimli bir şekilde gerçekleştirerek optimum çözümlere ulaştık.

Sektöründe lider olan firmamız piyasa şartlarına göre proaktif uygulamalar ve satış organizasyonları gerçekleştirmektedir. Tüm bu isleyiş içerisinde Nebim yazılımlarının parametrik yapısı, uyarlanabilir olması ve destek hizmetlerindeki kaliteli yaklaşım bize artı güç vermektedir.

Kullanıcıların istekleri ve organizasyondaki değişikliklere paralel olarak Nebim’den talep edilen destekler ve Nebim danışmanlarının yönlendirmeleri bize pozitif anlamda dinamiklik kazandırmaktadır.

Nebim çözümlerini Merinos’a uygulamaya başlarken belirlediğiniz hedefler nelerdi?

Nebim’den önce ana bayilerimizde offline çalışan farklı uygulamalar vardı. Nebim ile birlikte bu dağınık yapıyı online olarak topladık ve %80 oranında başarıya ulaştık. Artık yapılan tüm işlemler anlık olarak raporlanabilmekte ve analizler yapılabilmektedir. Aktif perakende bayilerimiz dönemsel olarak takip edilmekte ve yapılan kampanyaların sadece aktif olan perakende bayilerinde yapılması sağlanmaktadır.

Nebim çözümlerini uygulamaya başladığımızda belirlediğimiz hedeflerimizi, zaman- iş eğrisinde minimum zaman maksimum iş, maliyet-iş eğrisinde minimum maliyet optimum iş, iş-kalite eğrisinde optimum iş maksimum kalite olarak belirlemiştik. Geldiğimiz son duruma baktığımızda hedeflerimiz doğrultusunda devam ettiğimizi görüyoruz.

Eklemek istediğiniz herhangi başka bir bilgi var mı?

Büyümeye kilitlenmiş ve hedeflerini netleştirmiş bir firma olarak Nebim tarafından geliştirilen tüm bu çözümlerden aldığımız destek ile hız ve verimimizi arttırmaya devam edeceğiz.

Teşekkürler.

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email